10 největších zabijáků produktivity a jak jim předcházet

Prokrastinace není ničí přítel. Zatímco někteří jsou náchylnější a nechají se strhnout snadno, jiní odolávají a snaží se být produktivní a co nejvíce soustředění. I přesto se však občas každý z nás, ať patří do kterékoli skupiny, ocitne na scestí a něco ho na pracovišti rozptýlí.

Jak z časové pasti a co jsou ti největší zabijáci pracovního času?

10. Práce v kóji

Pracovat v tzv. kóji neboli kostce, kde má pracovník k dispozici svůj pracovní stůl, židli a kolem sebe má tak málo prostoru, že se z něj časem stává klaustrofobik je jasné, že jeho produktivita nebude nijak závratná.

Pokud máte takové pracovní místo k dispozici a během dne cítíte jak se stěny Vaší „kostky“ zužují a vy nemáte dostatek vzduchu a kyslíku pro okysličení mozku, běžte se projít. Udělejte kolečko kolem bloků kostek, podívejte se z okna, načerpejte energii ze sluníčka, nadechněte se čerstvého vzduchu a věřte, že si tento článek přečte Váš nadřízený, vezme si z toho ponaučení a časem místnost s kójemi změní v prodyšnou místnost plnou světlých barev, pohodlných židlí a krásných pracovních stolů vhodných k Vaší práci.

 

9. Hluční spolupracovníci

Prostor kanceláří je omezen a tak se někdy stává, že hlučnější pracovníci jsou umístěni do jedné místnosti s pracovníky tiššími. Někdo zkrátka potřebuje u svého zaměstnání více mluvit, někdo naopak nepotřebuje hovořit vůbec.

V nejhorším případě na takového kolegu platí špunty v uších či sluchátka s vlastní uklidňující hudbou. Pomoc lze i jinak. Pokud je zaměstnanec produktivní i na dálku, tedy když pracuje z domova či kavárny není problém mu dovolit nebýt každý den v práci. Rozhodující jsou výsledky, pokud jsou lepší, než když je zaměstnanec v kanceláři se svým hlučným kolegou, pak je situace vyřešena a všichni jsou spokojeni.

 

8. Přestávka na kouření / svačinu

Přestávka na cigaretu se může jevit jako chvíle na vyčištění si hlavy pro nové myšlenky. Pozor na to, někdy to může být pravý opak, přestávka na cigaretu Vás naopak může vyrušit z předchozí práce, která Vám šla od ruky, může narušit tok myšlenek, který se před tím linul samovolně jako voda z hor.

To samé platí o přestávce na svačinu. Ujistěte se, že to není jen únik od rozdělané práce, kterou odkládáte, protože se Vám do ní nechce. Zamyslete se také nad tím, co si k svačině dáváte. Nekvalitní strava může neblaze ovlivnit Vaši energii.

Neznamená to, že byste svačinu či přestávku na cigaretu měli vynechat, jen předem promyslete, zda Vás nevytrhne z pracovního nasazení, které bylo dosud produktivní.

 

7. Meetingy

Pokud cítíte, že Vás meeting, kterého se účastníte, nikam neposouvá, zastavte se a přehodnoťte ho. Před začátkem každého meetingu by se jeho vedoucí měl ujistit, že všichni vědí, o čem se bude jednat, a všichni jsou zainteresovaní. Dále by se měl ujistit, že se kolegové cítí pohodlně a že jsou připraveni předkládat své nápady a jsou připraveni diskutovat. Jinak není možné dobrat se výsledku a meeting je zbytečný. Meeting by měl začínat a být ukončen na čas a vedoucí by se měl ujistit, že každý ví, jak má pokračovat dál.

 

6. Tlachání se spolupracovníky

Je fajn mít kolem sebe kolegy, se kterými můžete prohodit pár slov a vyměnit si s nimi zážitky z předchozích dnů.

V mnoha případech se svými spolupracovníky budete trávit více času než se svými přáteli a rodinou a tak je dobré o sobě vzájemně něco vědět. Zjistit jak se měl kolega o víkendu při čekání na kávu u kávovaru nebo pár minutový hovor o oblíbeném TV seriálu či knize je fajn. Dokonce i malé vtípky a vtipné poznámky mohou urychlit práci na společném projektu a uvolní atmosféru. Jen se ujistěte, že netlacháte více než je vhodné.

 

5. Email

Všichni bychom mohli být lepší v posílání emailů. Čas strávený nad řízením naší emailové schránky by mohl zajisté být použit na něco mnohem užitečnějšího a naléhavějšího. Ale jak „zmenežovat“ náš každodenní, zdánlivě nepřekonatelný úkol, tak aby fungoval? Prostě se zaměřte jen na odpovídání na emaily.

Při psaní emailu je nejlepší být stručný a výstižný, není dobré psát žádné romány.

Odhlaste se z nesmyslných newsletterů a spamů, které odpoutávají pozornost a berou drahocenný čas.

A pokud se jedná o malé žádosti, které můžete vyřešit hned a osobně s kolegou, řešte je - neodepisujte.

 

4. Sociální sítě

Sociální sítě jsou zábavou, ale také skvělým způsobem jak se spojit s ostatními lidmi ve Vašem oboru. Pokud pracujete na nějakém důležitém projektu, zamyslete se, zda je nutné studovat narozeninové fotografie svého kamaráda či číst nesmyslné příspěvky svého známého. Odpověď je „není to nutné“. Sociální sítě v práci využívejte tak, aby Vám pomohli při práci, nikoli aby Vám brali čas určený na práci. Pokud si však nemůžete pomoci, existuje blokátor sociálních sítí.

 

3. Drby a pomluvy

Drby a pomluvy v kanceláři mohou být skutečnou zátěží pro morálku. Nikdo nechce přijít do kanceláře a mít pocit, že je zpátky na střední škole. Dobrá komunikace začíná shora. Každý dobrý manažer by tedy měl být transparentní, měl by bez jakýchkoli kudrlinek sdělovat co se děje se společností, k jakým dochází změnám a zabránit tak panice a dezinformaci.

 

2. Internet

Pokud se sami přistihnete, že jste několikrát za týden vymazali Vaši historii prohlížení na internetu, přehodnoťte, k čemu používáte počítač v práci. Online nakupování, osobní platby a hledání dovolené ponechte až na Váš volný čas. Pokud jste manažer, můžete zvážit blokování některých stránek, které vidíte jako škodlivé či rušivé pro Vaše zaměstnance. Musíte jim to však předem sdělit a správně zdůvodnit.

 

1. Mobilní telefony a textování

Vědci zjistili, že lidé jsou velmi nervózní, když jsou jen hodinu daleko od svého mobilního telefonu. Proto se není čemu divit, že tento bod vede na žebříčku „odpoutávačů“ pozornosti.

Co dělat abychom odpoutali pozornost od mobilního telefonu a věnovali se práci? Pokud skutečně máme naléhavý osobní hovor, vzdálíme se do soukromějších prostor a tam ho v klidu vyřešíme bez toho, abychom hlasitostí hovoru do problému zasvěcovali i své kolegy a odpoutávali tak, i jejich pozornost. Zakažte upozornění na zprávy, které nám přichází na messenger, WhatsUp, HangOut apod. A pokud je opravdu důležité věnovat se nějakému pracovnímu projektu naplno, nechte telefon raději v jiné místnosti

Kontaktní formulář

Neztrácejte čas a spojte se s námi ihned.
Jsme Vám k dispozici 24 hodin denně.“ Máte - li vysoké cíle, je důležité, s kým
je chcete dosáhnout. „