12 zvyků produktivních lidí

10 kroku k sebeduvere

Produktivita je mocná čarodějka. Nejen, že nás posouvá dál a dál a rosteme díky ní, ale také posiluje naši psychiku a dodává nám energii a sílu. Po dni plném práce a zároveň splněných úkolů je člověk unavený, ale zároveň má ten blažený pocit, který plyne z toho, že to dokázal, že to má za sebou a úspěšně. Taková motivace je navíc hnací parou, která produktivitu posiluje a prokrastinaci odbourává.

Jaké jsou zvyky produktivních lidí?

Úkol, který se dá vyřešit rychle, řeší hned

Pokud lidem, kteří jsou produktivní, vyvstane na paměti úkol, který lze splnit hned bez okolků a otálení, splní ho. Ušetří si tak spoustu času. Než aby si úkol zaznamenávali nebo se pokoušeli si ho pamatovat na později, raději ho udělají.

Jejich list, s tím co musejí udělat, má své priority

Pokud je jejich seznam s věcmi, které musejí zvládnout, tak dlouhý, že není možné ho zvládnout ani do 24 hodin, upraví si seznam dle důležitosti a plní ho od těch úkolů, které jsou neodkladné až po ty, které lze odložit/splnit později.

Mají vypozorovanou dobu, kdy jsou nejvíce ve střehu a tu využívají

Nikdo nefunguje celý den jako motorová myš, každý má svou denní dobu největší produktivity. Obvykle to bývají dvě až tři hodiny. Nejproduktivnější čas je třeba úmyslně využít k takovým úkolům, nad kterými je třeba se soustředit.

Vědí, kdy dělat a kdy nedělat více věcí najednou

Všichni víme, že multitasking neboli dělání více věcí najednou pracovnímu nasazení spíše nesvědčí. Produktivní lidé však vědí, že někdy je to prostě potřeba. Záleží, o jaký multitasking se jedná – pokud přemýšlíte nad svým projektem, zatímco jdete na procházku nebo posloucháte lekci angličtiny, zatímco vytíráte v kuchyni – je to přínosné. Pokud však odbíháte od práce a každých deset minut skokově brouzdáte na Facebooku je to kontraproduktivní.

Pro plánování používají nástroje, které odpovídají jejich životnímu stylu

Člověk, který je zvyklý na klasickou metodu tužka a papír by si asi nerozuměl s chytrými aplikacemi a pravý ajťák by asi ztratil zápisník během jedné hodiny. Ať už potřebují produktivní lidé obří nástěnný kalendář nebo chytrou aplikaci v telefonu či klasický kalendář v Outllooku vždy si vyberou to, co jim vyhovuje a odpovídá jejich životnímu stylu.

Berou si přestávky

Může to znít nepravděpodobně, ale je tomu tak. Produktivní člověk nepracuje od západu do východu slunce – takový rozvrh produktivitu neodráží. Naopak dávají si přestávky na jídlo, pitný režim a pohyb.

Jsou realističtí v odhadování času

Pokud podceníte čas, budete úkoly neustále tahat jako vláček za sebou. Pokud čas naopak přeceníte, nebudete nikdy tak produktivní jako byste mohli být. Vysoce produktivní lidé už vědí, co jim jakou dobu zabere a dokáží odhadnout potřebný čas pro splnění úkolu a to včetně přestávek a nevyhnutelných přerušení.

Dodržují zodpovědnost

Vysoce produktivní jedinci jsou ohledně času otevřeni. Sdělují, čeho plánují dosáhnout daný den, týden, měsíc nebo rok pak nechtějí zklamat, když vědí, že je někdo sleduje a někomu slíbili, že časový horizont dodrží.            

Jsou perfekcionisté pouze tehdy, když je to potřeba

Pokud máte tendenci dokončovat každý úkol, bez ohledu na to jak velký je, bez vad a chyb – pravděpodobně se nikam nedostanete a žádný nedokončíte pořádně. Snaha o dokonalost může být překážkou. Odložte perfekcionismus jen pro věci, které to opravdu potřebují. (Průvodní dopis přiložený k žádosti o zaměstnání – vyžaduje perfekcionismus, Email pro tetu Suzy – snese pár překlepů).

Umí delegovat správnou cestou

To znamená, že delegují přiměřený počet úkolů, které jsou vhodné pro úroveň osob, na které je delegují. Navíc vždy říkají „prosím a děkuji“.

Oceňují to, co udělali místo toho, aby zdůrazňovali, co neudělali

Jako většina věcí v životě i to být produktivní vyžaduje dobrý přístup. Proto je fajn na konci dne vidět to, co jsme zvládli než to, co jsme nestihli, zvorali nebo nedokončili. Z toho důvodu se produktivní lidé ohlíží za tím, co vše dokončili, aby šli domů s dobrým pocitem, dobře se jim spalo a další den byli dobře naladěni a opět sršeli produktivitou

Kontaktní formulář

Neztrácejte čas a spojte se s námi ihned.
Jsme Vám k dispozici 24 hodin denně.“ Máte - li vysoké cíle, je důležité, s kým
je chcete dosáhnout. „