Jak být více produktivní

jak být více produktivní

 

V dnešní době „open spaců“, sociálních sítí, chytrých mobilních telefonů, emailů a dalších vymožeností je zaměstnanec téměř 24 hodin denně spojen se svým zaměstnavatelem a prací aniž by si to vlastně uvědomoval.

Lidský mozek však není nastavený na multitasking, tedy na dělání několika věcí najednou. Proto se Vám mnohdy může stát, že v práci sedíte od 8 hodin ráno a odpoledne zjistíte, že jste na opravdovou práci vlastně neměli čas a nic jste ve skutečnosti neudělali.

Zamyslete se tedy, co Vás od práce zdržujeme, jaké návyky Vás brzdí a co Vás rozptyluje a snažte se to odbourat.

Emaily slouží Vám, nikoli vy jim! Kdykoli Vám přijde upozornění na nový email, mozek toto upozornění zaznamená a Vy máte pocit, že se musíte na email okamžitě podívat, co kdyby bylo třeba na něj reagovat hned, to Vás však zcela vyruší od práce, kterou aktuálně děláte. Pokud tedy práci přerušíte proto, abyste reagovali na email, či si ho pouze přečetli, odvede to Vaši pozornost jinam a vrátit se k původní práci a znovu se na ni soustředit trvá až 25 minut. Nebylo by tedy lepší svou emailovou schránku zkontrolovat několikrát za den, když máte čas mezi jednotlivými úkoly a nerozptylovat se tak při práci?

 

Někdy je prima si s kolegy v práci popovídat o tom, jaký byl víkend či jak se zrovna máte. Ne vždy se Vám však takové tlachání hodí a někdy byste raději pracovali, protože práce máte až nad hlavu, ale neumíte říci dost a tak tlacháte dál. Říci dost a jít dělat svou práci Vám však nic neudělá, nebojte se toho. Stačí s kolegy prohodit jen pár slov a pak se vrhnout na svou práci. Dlouhé rozhovory si můžete nechat na polední pauzu či na dobu, kdy nebudete mít práce nad hlavu.

Facebook, sociální síť, která odpoutává pozornost všech, kdo mohou ve svém zaměstnání na tento portál koukat. Je sice fajn vědět, co zrovna dělají naši přátelé a někdy je to parádní pocit „olajkovat“ svému kamarádovi jeho příspěvek na zdi jako první, ale je to ta nejnutnější věc, kterou v aktuální chvíli musíme dělat? Co ta práce, nad kterou sedíme a nikdo ji za nás neudělá? Nebylo by lepší ji nejdříve dokončit a až pak se podívat co je nového na Facebooku? :)

Také obědy s kolegy se někdy protáhnou na více jak hodinu a čas strávený na obědě Vám pak chybí při plnění pracovních povinností. Delší oběd s kolegy si dopřejte jednou týdně, není nutné trávit na obědě každý den dvě hodiny a ztrácet tak cenný čas, který musíte nahnat odpoledne tím, že v práci zůstanete déle a domu přijdete téměř až k večeru.

 

Dalo by se vyjmenovat nespočet dalších faktorů, které odpoutávají naši pozornost a zrazují nás od vykonávání té opravdové práce. Je však na každém z nás, aby tyto faktory odboural a pracoval produktivně.

Je to přece tak hezký pocit odcházet z práce s pocitem, že jsme ten den byli produktivní. ;)

Kontaktní formulář

Neztrácejte čas a spojte se s námi ihned.
Jsme Vám k dispozici 24 hodin denně.“ Máte - li vysoké cíle, je důležité, s kým
je chcete dosáhnout. „