Jak zatočit s prokrastinací

jak překonat prokrastinaci

 

Lenost, liknavost, odkládání nepříjemných úkolů a práce, dnes jedním slovem nazýváno prokrastinace. Chorobnou tendenci odsouvat věci na pozdější dobu má každý z nás, někdo ji má větší někdo se dokáže přemoci a odsune jen zlomek toho, co jiný – každý z nás to ale dělá!

 

KDE SE PROKRASTINACE BERE?

Prokrastinace není problém time managementu neboli plánování. Každý z nás si dokáže naplánovat sled událostí a určit si čas, kdy se pustí i do úkolů, které nejsou zcela příjemné. Když však tato doba nastane, projeví se prokrastinace – najdeme v našem diáři jinou skulinku anaplánujeme tento nehezký úkol na jindy.

 

S prokrastinací se ani nerodíme. Bohužel je to tak, prokrastinace není vrozená. V průběhu života se ji učíme – okoukáváme ji od rodičů, kolegů, kamarádů atd.

K tomu všemu se o ní neustále mluví, jakoby slovo prokrastinace bylo jakýmsi zaklínadlem, kterým si své slabosti omlouváme. Omlouváme si jí svou slabou vůli plnit úkoly. 

Ano každý z nás má právo na to, někdy prokrastinovat, ale pokud je míra zdravé lenosti překročena má to na nás neblahý vliv, který může mít na naši osobnost a postavení ve společnosti nepříznivý dopad.

Pokud nebudeme plnit své úkoly, bude nás to stát zdraví, úspěch, naše schopnosti a čas.

 

JAK S PROKRASTINACÍ ZATOČIT?

Mnoho z nás ví, že jakmile onen hrozný úkol, kterému se vyhýbáme, jak čert kříži, začneme plnit a ponoříme se do jeho úskalí, kterých jsme se tak moc báli, zjistíme, že to vlastně není tak hrozné. Po splnění odkládaného úkolu se nám uleví a zavalí nás onen příjemný pocit toho, že to máme za sebou.

Když se nad tím pak zpětně zamyslíme, kolikrát si můžeme říci, že to vlastně ani nebolelo.

Prokrastinaci nelze jakkoli léčit její překonání je jen a jen na každém z nás. Na každém úkolu bychom si měli najít pozitivum, měli bychom mít pevnou vůli a do úkolu se pustit s vervou, aby byl co nejdřív za námi a my měli ten blažený pocit.

Prokrastinace tedy není nic jiného než zlozvyk, na který platí jen pevná vůle a předem vytyčené cíle, kterých chceme dosáhnout. Lenoch se nikam nedostane a úspěšným a pracovitým závidí. Nebuďte lenochem a budujte svou pevnou vůli, která Vás dovede k vysněným a vytyčeným cílům

Kontaktní formulář

Neztrácejte čas a spojte se s námi ihned.
Jsme Vám k dispozici 24 hodin denně.“ Máte - li vysoké cíle, je důležité, s kým
je chcete dosáhnout. „